ŽÁDÁME O PR!!

Tak už je to tady, po opravdu několikaletém snažení jsme se dostali do zlatého bodu – žádáme o trvalý pobyt do Austrálie! Jsme nesmírně šťastni, že jsem to nevzdala a dovedla nás oba až sem. Nutno dodat, že už jsem taky z celého procesu nesmírně unavená a už jsem fakt potřebovala celou situaci nějak zakončit.

Už brzy se uvdíme!

Tak jo, určitě jste znali, nebo znáte někoho kdo nějakou dobu žil v Austrálii. Překvapivě si většina lidí stále myslí, že tam člověk prostě odjede, a když se mu tam líbí tak tam prostě zůstane. Pravdou ale je, že většina těchto lidí tam odcestuje na studentská víza (stejně jako kdysi my). Kdo má štěstí a je šikovný v tom správném oboru, většinou se jedná o řemeslníky nebo pohostinství, může mu být nabýdnut sponsorship, který je možnou cestou k PR. Kdo má ještě větší štěstí, ožení se s Australankou/Australanem a dostane PR de facto zadarmo. Kdo je vystudovaný v nějakém žádaném oboru, jako je třeba zdravotnictví, má štěstí v neštěstí. Austrálie by ho totiž chtěla, ale dělá to nesmírně složité pro případné uchazeče a to tak, že tímto procesem projdou jen ti co na to mají sílu, peníze, čas a odhodlání.

Bavíme se tu o vízech 189 a 190. 189 je přímý vstup do Au, bez limitace na stát kde emigrující bude žít. 190 je potom přímý vstup do Au za sponsorshipu od daného státu, tzn. emigrující musí emigrovat do toho daného státu, který o ně stojí a žít tam 2 roky (každý stát má jiné podmínky). Povolání, která mohou tento typ víz či PR dostat se nachází na tzv. SOL listu kde Austrálie vyvěšuje jaké lidi potřebuje. Moje povolání tam je samozřejmě stále, ale třeba Peťa je Front End Developer, a to z listu zmizelo asi 2 roky zpět, takže je potřeba si to hlídat.


Obrovskou roli tu hraje bodový systém, na základě čeho se vám snižují/zvyšují šance k získání PR.

 • Věk:
18-24 (včetně)25
25-32 (včetně)30
33-39 (včetně)25
40-44 (včetně)15
 • Angličtina (potvrzeno IELTS či PTE-A)
Superior English
20
Proficient English10
Competent English
0
 • Zaměstnání v daném oboru v zahraničí
8 -10 let a více během posledních 10ti let
15
5 – 8 let během posledních 10ti let
10
3 – 4 roky během posledních 10ti let
5
 • Vzdělání
Doktorát z Australské vzdělávací instituce
20
Bakalář15
Diplom
10

K bodům se samozřejmě ještě může přidat pár bodů za studium v odlehlejších částech Austrálie, za překladatelskou licenci atd. To jsou už body hodně specifické.

Momentálně je minimální počet bodů 65. To je ale pořád minimum. To je počet na který dosáhnu já při součtu bodů za věk, vzdělání a superior Angličtinu. Za praxi mi body bohužel neuznali, i když jsem pracovala přes 5 let v oboru. Samozřejmě je ale jasný, že lidi, kteří dají dohromady třeba 75 bodů mají předemnou přednost. Ti co dají 70 taky a tak dále. Věděla jsem tak, že s 189 vízy prakticky nemám šanci. Požádala jsem tedy o 190 do dvou států – NSW (Sydney) a VIC (Melbourne). Na časovou osu (která neobsahuje všechno 4 leté trápení ale jen aktuální stav) se můžete podívat níže:

 • 17 února jsem dostala výsledky z testu z Angličtiny, který jsem dělala v Bangkoku kde mi potvrdili Superior úroveň a tak i 20 bodů
 • 21 únor 2019 podána žádost o 189 – doposud žádná pozvánka
 • 21 únor 2019 podána žádost o 190 do NSW – doposud žádná pozvánka
 • 22 únor 2019 podána žádost o 190 do VIC
 • 25 února přijata pozvánka do VIC (super rychle – lidi s mými body jen jen na pozvánku čekají i 7 měsíců) kde nejdříve prošetří jestli mám všechny dokumenty atd. a pak mě teprve buď doporučí nebo nedoporučí k migraci
 • 15 března se VIC vyjádřili s tím, že jsem předtím žila v jiném Australském státě a že tam mám vazby a tudíž mě nedoporučijí k migraci
 • 15 – 21 března jsem bojovala s úředníky jako lev aby moji žádost ještě zvážili
 • 21 března znovu otevřeli můj případ a vyžádali si tzv comittment letter – dopis ve kterém vysvětlíte proč jste si zrovna vybrali emigrovat do Victoria, na základě kterého se rozhodnou jestli mi umožní víza nebo ne
 • 1 dubna jsme odeslali 5ti stránkový dopis u kterého jsme několik dní potili krev, aby byl dokonalý. Je to až neuvěřitelné, že blbý dopis může rozhodnout o vaší budoucnosti že jo.
 • 3 dubna mi konečně dali ZELENOU! Měli jsme 2 měsíce na zkompletování žádosti o PR
 • 30 května jsme to odbouchli! Cena za nás za oba: $6000

Že by z toho jednoho kleplo? Tak se podržte. Na samotné žádosti k PR jsme strávili několik dní a nocí a to nemluvě o shánění různých dokumentů po všech čertech. Schválně, kdo si schovává všechny výplatní pásky hm? Nejšílenější ale bylo vyplňování formuláře 80, kde se o vás imigrační dozví naprosto všechno. Napříkad adresy na kterých jste bydleli celý život přesně od kdy do kdy, kam jste posledních 10 let cestovali přesně od kdy do kdy (což teda u nás byla docela chuťovka), rodné listy celé rodiny atd.Má skoro 20 stránek tak si to umíte představit.

Ve Victorii je taky krásně

A co bude dál? Vzhledem k tomu, že imigrační je neustále šíleně zaneprázdněné, žádost se dostane oprávněné osobně poprvé do rukou zhruba za 3 měsíce. Ta potom bude všechny dokumenty kontrolovat. Potom nám dá vědět že máme jít na zdravotní prohlídku a pak zase budou ty informace zpracovávat atd. Nyní mají na zpracování jedné žádosti 11 – 13 měsíců to je žůžo že jo? My jsme se ale snažili tam nahrát všechno co máme a tak doufáme s čekáním cca 7 měsíců.

Náš původní záměr byl sice emigrovat trvale do NSW, kde máme svůj druhý domov ale při tom, jak se ale nabídky z NSW (ne)vyvýjí jsme rádi že jsme podali žádost i do Victorie. Jsou servery na kterých můžete vidět, jak dlouho lidé čekají na pozvánku do jakéhokoliv státu a tak jsem hrozně ráda, že u mě bylo pouze 3 dny čekání. A ne třeba 5nebo 7 mšsíců jak to ve většině případů bývá. V Melbourne jsme byli s Péťou spolu a procestovali si okolí a já tam potom strávila nějaký čas na bridging programu a tak se toho nebojíme. Úplně do cizího nepůjdeme a je to tam taky fajn. Dva roky se tam dají vydržet. Kdo ví, třeba si to nakonec i tam zamilujeme!

Držte nám palce!

trochu starší fotka, ale vystihuje naše momentální emoce 

Vaše Martinka

4 komentáře u „ŽÁDÁME O PR!!

  1. Martinka Autor příspěvku

   Ahoj Petře,
   nevím přesně co tvým komentářem myslíš každopádně ano, stojí nám to za to. Měj se.

  1. Martinka Autor příspěvku

   Ahoj Michale,
   Sponsorship není běžný v lékařských a zdravotnických oborech. Převést registraci z Evropy (z ne anglicky mluvících států) je obrovský problém (na blogu je o tomhle už spoustu info). Navíc sponsorship je pouze temporary vízum a ne permanentní. Podmínky se neustále mění a tak dnes už ani po dvou letech na sponsorshipu nemáš zaručeno PR. Tato hranice se má v budoucnu zvyšovat až na 4 roky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *