Vietnam, cestopis 2018

Celkově procestováno: 66 dní

Celková útrata: $3408 AUD nebo 53.301 Kč

Vízová povinnost: ANO, kromě ostrova Phu Quoc

Vietnam byl naší první větší cestovatelskou příležitostí a první zemí, kde jsme začali naše cestování po JV Asii potom, co jsme dočasně opustili Austrálii. Nutno podotknout, že také jednou z nejlevnějších.

Vietnam je relativně dlouhá země a tak mnoho lidí volí cestu z jihu na sever nebo ze severu na jih a doufá, že během cesty tak uvidí co nejvíce z této válkou zkoušené země. Není to tak úplně pravda. Vietnam se dostal do popředí cestovatelsky sympatických zemí po odvysílání Top Gearu, kde si chlapi dali zaúkol přejet na motorkách z jižního Saigonu do hlavního města Ha Noi na motorkách. Tenhle styl dopravy je v zemi jak jinak než stále populární, ale ta cesta samotná je dost špatně proveditelná (ostatně v Top Gearu jitaky nedokončili) a jediné co si z toho odnesete bude zadek z kamene.

Ve Vietnamu jsme byli cekem dvakrát a tak si cestování rozdělili od jihu po střed a pakseverní část Vietnamu.

Doprava

Do Vietnamu jsme pokaždé přiletěli, a to do Saigonu, nebo chcete li do Ho Chi Minhova města. Letenky ze Sydney do Vietnamu stály cca $205 (3210kč) s nízkonákladovou společností Jetstar.

V zemi jsme potom využívali motorku k výletům a prozkoumávání a k přepravování z jednoho místa na druhé jsme využívali nočních spících autobusů. Nejdelší trasa co jsme spícím autobusem jeli byla dlouhá 12hodin. Není to ale vůbec tak zlé jak to vypadá, člověk leží, má deku a polštář a když mu to jde tak i spí 😊 a ten čas uteče jako voda.

pohled do nočního autobusu

Motorky jsou všudypřítomné a na některých místech je to opravdu tak šílené jako jste viděli v televizi, možná i víc.

Jednou jsme také využili super nízkou cenu letenek a za pár dolarů přeletěli z NhaTrangu do Ha Noi a ušetřili si tak čas v autobusech.

Vlakem jsme jeli na severu Vietnamu, a taky to stálo za to.

Naše trasa

Ho Chi Minh City – Can Tho – Mekong Delta – Ho Chi Minh City – Da Lat – Nha Trang – Hoi An– Da Nang – Hue – Ha Noi – Ninh Binh – Ha Giang – Sa Pa – Ha Long Bay – Ha Noi

Trochu urban podívaná kousek u Hue

Nejlepší místa

Nejdříve jsme spoustu dní strávili objevováním jihu a středu Vietnamu. Ale když jsme se pak konečně dostali na sever, klepali jsme si na hlavu, protože ať je Vietnam krásný jak je, je to na severu kde vás to fakt chytne za srdce. Určitě jsme tam nebyli naposledy.

  • Ha Giang –Ha Giang Loop

Ha Giang pro nás byl nejkrásnější Vietnam. Lidi tam ještě nejsou až tak zkažení turismem a jsou milí. Do Ha Giangu jsme se hlavně vydali absolvovat extrémní motorkářský okruh Ha Giang, který jsme taky během 4 dnů pokořili a najeli 450km. Výhledy co jsme tam viděli a lidi, které jsme potkali byli absolutní TOP celého Vietnamu. Krajina je tam úžasná, čistá a můžete se po cestě zastavit v jedné z mnoha H´mongských vesniček a na vlastní oči vidět jak dnes žijí tyto horské kmeny a to bez davů turistů. Některé jsou víc autentické a některé už turistické, ale pokud hledáte, najdete!

A jede se
Každý den na motorce byl úžasný

čajové plantáže po cestě
I výhledy do úplně jiného světa
Došlo i na trochu vzrůša vysoko v horách
I při západu slunce bylo o co stát
  • Ninh Binh

Tato rozmanitá a svými horními „výrustky“ hodně specifická oblast se nachází zhruba 3 hodiny cesty vlakem z Ha Noi. Kousek od národního parku můžete i bydlet a projíždět se rýžovými terasami. V Ninh Binh, An Trang, se natáčel nový King Kong Skull Island a můžete se dokonce na natáčecí set podívat, pokud jste fanoušci. Zatímco národní park An Trang je dechberoucí, v dnešní době i zpoplatněný a to cca 200kč, takže to není až taková tragedie vzhledemk tomu, že v ceně máte lod na 3 hodiny.

An Trang
An Trang, na loďce
An Trang

Za zmínku určitě ještě stojí největší budhistický komplex ve Vietnamu, Bai Dinh, který se nachází kousek od Ninh Binh. Pro nás je to zatím největší chrámový komplex vůbec, na jeho prozkoumání jsme potřebovali 6 hodin! Ačkoli byl komplex dokončen jen nedávno, můžete se i podívat do starých chrámů a nebo dojít navrchol hory k tomu vůbec nejstašímu.

  • Ha Noi

Kdybych  se měla rozhodnout jestli Ha Noi nebo Ho Chi Minh, 100x radši bych si vybrala HaNoi. Není to v porovnání s Ho Chi Minh tak špinavé město, řidiči rozumí semaforům a tak není přechod přes silnici vlastně pokus o sebevraždu a vůbec jsme měli radši Vietnamce ze severu víc než ty z jihu. Ve Vietnamském hlavním městě je spousta památek a muzeí k vidění a nebo taky mauzolemu komunistického vládce Ho Chi Minha postavené podle předlohy toho Stalinovského. Dá se tu levně nakoupit oblečení a nebo fejky značkových batohů.

Ho Chi Minhovo mausoleum
výborná vaječná káva
St Joseph katedrála, postavena podle francouzské Notre Dame
  • Hoi An

Hoi An je historické město, jehož část je pod ochranou UNESCO. Tohle město je všechno co si představujete když se řekně Vietnam. Rýžové terasy, lampiony, levné obleky na zakázku a dobré jídlo. Pokud máte štěstí a vyskytujete se v Hoi An zrovna na noc pouštění lampionů tak zažijete opravdovou pohádku. Blbý je, že jetam fakt vedro. Ale zase na druhou stranu, pláž Ang Bang není tak daleko od města pokud se člověk potřebuje svlažit. Hoi An bylo jedno z nejdražších míst Vietnamu, ale také nejkrásnějších.

pouštění lampionů v Hoi An pro mě bylo zážitkem na celý život
Hoi An je nekrásnější v noci, kdy krásně vyniknou všechny barvy
  • Hai Van Pass

Tahle pobřežní cesta se nachází kousek od Da Nangu, a je to právě ta, která se proslavila už ve zmiňovaném Top Gearu! Hai Van Pass nabízí neuvěřitelné výhledy na oceán po celou dobu výjezdu na vrchol. Tam si dáte ledovou kávu a zase setupujete dolů cestou k Hue, kde zase vidíte spoustu koz na silnici a všechny barvy zeleně. Cesta není náročná a zvládne ji i ten kdo není expert na motorku ale jen středně pokročilý, což je fajn.

po cestě na vrchol Hai Van Pasu
Hai Van Pass, zde je krásně vidět cesta po které jsme jeli
Všudypřítomné kozy na silnici

Největší zklamání

Jako každá země, i Vietnam nás bohužel zklamal. Ale nebylo to až takové překvapení,protože jsme to podvědomě tak nějak tušili, třeba si za to můžeme sami. Jednáse o SaPa.

Dlouho jsme zvažovali jestli do Sapy vůbec jet, a to právě proto, že se jedná o oblast kde masový turismus doslova zničil vše co se dalo. Nakonec jsme si ale řekli, že kdyžuž jsme relativně kousek od Sapy, že tomu dáme šanci. A tak jsme se po skončení Ha Giang loopu rozjeli, lépe řečeno trpěli jako psi 6.5 hodiny v autobuse jakopro trpaslíky než jsme do SaPa dorazili. SaPa je to, co vidíte v popředí fotek kdykoli hledáte informace o Vietnamu. Jsou to ty vysoké rýžové terasy a lidé v barevném oblečení. Je to ale také nesmírná vychcanost místních, kteří jsou rozcapeni turisty do takové míry, že ceny za přespání doma střílí tak od boku, že byste za jednu noc někde v chýši dali tolik, co za 4 hvězdičkový hotel v Hanoi.

místní Hmongské ženy vytvářejí kabelky
Okolí pěkné, ale s Ha Giang se nedalo srovnat

Dříve se do SaPa jezdilo za zážitky, kde vás místní hmongové vzali na procházku a ukázalivám jak žijí. To už ale dávno neplatí, samotné město, pokud zrovna neleží úplněskryto ve smogu je zaplaveno obchody pro turisty a lidmi, kteří mluví perfektně anglicky a snaží se vytahat opravdu nesmyslně velké množství peněz z návštěvníků.

Pro nás se jednalo o návštěvu docela depresivní. Do Sapy jsme se dostali po několika měsících ve Vietnamu, a tak jsme už měli přehled o lidech, cenách za jídla atd. To co jsme zde viděli nám celou návštěvu znechutilo a upřímně jsme již po jednom dni chtěli odjet. Bílý člověk nemůže jít sámo sobě na procházku městem, nebo vesnicemi aniž by ho neotravovala a nepronásledovala skupinka hmongských žen nabízející výlety/oblečení/nocleh/motorky. Nám se dokonce stalo, že před naším ubytováním se poflakovala skupinka žen s dětmi, kteří vysloveně čekali až vyjdeme ven a pronásledovali nás 3 km co jsme se šli projít. Neustále nám nabízeli služby, mě podpírali, jako bych byl nesvéprávná, a mysleli si, že z té výpravy jim něco přihodíme k dobru. První kilometr jsme se tomu smáli a přehlíželi to, druhý už jsme byli otrávený a po třetím už je Petr seřval a ukázal jim, že má prázdné kapsy. To je univerzální řeč, které rozumí všichni. Po 3 km nás přestali sledovat.

Upřímně nerozumím, jak se někomu může SaPa líbit. My jsme se ve Vietnamu nikdy necítili víc otráveně, znechuceně a využíváni pro naši barvu pleti tak jako v SaPa. Tam už nás určitě nikdo neuvídí. Navíc ta příroda tam za to opravdu nestála.

Shrnutí

Vietnam jevelmi rozmanitá a zajímavá země. Výraznou roli zde hraje minulost země, a tak před navštívením určitě doporučuji nastudovat si válku ve Vietnamu, člověk si pak lépe poskládá fakta. Najdete tu krásné pláže ale i hory, vodopády a jeskyně. Za nás byl nejkrásnější sever Vietnamu, hlavně Ha Giang. Vietnam je finančně velmi dostupný a proto sem jezdí čím dál více českých turistů. Jak jste na tom vy? Jeli byste?

Sloní vodopády poblíž Da Latu

Vaše Martinka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *