The Gong a okolí

Konečně jsme se po delší době vydali na pořádný „celodeňák“. Je pravda, že jsme zatím nikde daleko s naším Bumblebeem nebyli a když už mělo být hezky tak jsme naplánovali výlet do Wollongongu což je město jižně od Sydney po pobřeží, kterému ale Australani říkají „The Gong“ 🙂 Mě už to lákalo hodně dlouho, protože se tam nachází největší budhistický chrám na jižní polokouli, ale fakt je, že je to dost daleko a vlakem bychom se tam trmáceli moc dlouho takže jsme to tak nějak odsouvali až budeme mít auto.

Cestu jsme naplánovali (spíš Péťa, to je jeho :-)) tak abychom stihli vidět i něco po cestě a tak jsme si první zastávku udělali v obřím hinduistickém chrámu v Helensburgu, Sri Venkateswara.  Pro nás to byl první takhle obří chrám hinduistického typu take jsme z něj byli trochu paf. I když o nějaké historii nemůže být řeč, stavět se začal někde v roce 1978 takže poměrně nový. Při vstupu na „posvátnou půdu“ jsme si museli samosebou sundat boty a jít bosi. Nojo, jenže i když bylo hezky tak u nás je pořád ještě zima a ještě jak ten chrám byl z kamene tak to byla docela ledárna na ty nohy od země a tak jsme záměrně chodili jen po kobercích. Že je tam zákaz focení jsme si všimli bohužel až při odchodu tak máme i pár fotek.

DSC06504.JPG

DSC06507.JPG DSC06512.JPG

Moc se nám taky líbily mohutné obří, vysoké, dřevěné dveře které měli na sobě spoustu zvonečků.

DSC06508.JPG

U chrámu bylo také něco jako indická jídelna tak jsme se tam stavili a ochutnali něco z indických pokrmů. Celkem nám to chutnalo, jen bylo vše smažené takže střeva si užily 😀

20150726_100510.jpg 20150726_100711.jpg

Od chrámu to potom bylo kousek k menším vodopádům a opravdu zarostlé buši.

DSC06515.JPG DSC06520.JPG DSC06526.JPG

Další zastávkou byla vyhlídka na Sea cliff bridge cože byl krásný most táhnoucí se podél útesu, no Amerika hadr. Na vyhlídce spousta motorkářů, kteří se pak jeli po mostě projet. Výhledy naprosto super!

DSC06530.JPG

DSC06532.JPG

sea cliff bridge

Konečně jsme dojeli do Gongu a vydali se do onoho chrámu – Nan Tien Temple. Jak už jsem psala, jedná se o rozsáhlý budhistický komplex, který je největší na jižní polokouli. Opět se ale nejedná o historickou památku, protože jak jsme se dozvěděli, chrám byl poprvé otevřen až v roce 1995! Je to zvláštní srovnání s naší starou Evropou a úžasnými stavbami, které stojí již několik let. Nejdříve jsme se vydali malou procházkou na kopec kde byl umístěn mohutný, těžký zvon, kterým jste mohli poslat vzkaz svým přátelům a rdině, tak jsme tak učinili. Slyšeli jste něco? 😀 Jestli ne tak jste asi špatně poslouchali ha ha.

DSC06542.JPG

pět budhů

DSC06547.JPG

nádvoří v Nan Tien Tample

DSC06551.JPG DSC06559.JPG
DSC06568.JPG

pagoda

DSC06574.JPG

2x tlustý budha pro štěstí

DSC06575.JPG DSC06585.JPG

Samostatný chrám byl opravdu dost velký takže jsme nikam nespěchali a vše si hezky prohlédli. Bylo tam i muzeum kde byl hezky zpracovaný celý proces vyniku chrámu. Mě se líbilo, že se tam pořádají různé akce jako např. meditace nebo budhistické učení.

Poslední zastávku jsme měli v botanických zahradách Wollongongu, které byly opravdu nádherné, o něco více rozmanitější než ty naše u opery.

DSC06591.JPG

rose gardens

DSC06592.JPG

samé zajímavé rostliny s podivnými tvary

DSC06593.JPG

botanical gardens Wollongong

Opět jsme tam viděli veřejnou knihovnu, což mi přijde jako super nápad – jednoduše vložíte knížku, kterou už nechcete aby si ji mohl vzít kdokoliv jiný a vy si zase vezmete co by se líbilo vám. Není potřeba žádné průkazky ani platby. Není to fajn?

DSC06586.JPG

knihovnička v parku

Už teď se těšíme na další super výlet 🙂

Vaše Martinka a Péťa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *