Thajsko 2018 – 2019 cestopis

Celkově procestováno: 87 dní a stále přibývají

Celková útrata: 3972 AUD nebo 63000 kč

Vízová povinnost: není třeba do 30 dní, pokud na dýl tak zařídit víza na Thajské ambasádě

Naše trasa po Thajsku

Phuket – Krabi – Bangkok – Chiang Mai – Chiang Rai – Mae Sai – Chiang Mai – Sukhotai – Bangkok – Pattaya a dále stále pokračujeme

Thajsko se pro nás stalo jakýmsi pomyslným centrem dění. Je to většinou země kde zařizujeme věci a administrativu potřebnou k Australskému PR a kde máme čas plánovat. V Bangkoku jsem například dělala anglický test PTE, očkovali jsme se tu a Petr podstoupil lékařskou prohlídku potřebnou k PR. Ze všech zemí co jsme v JV Asii navštívili patří Thajsko k těm civilizovanějším a lidé k těm milejším a tak možná i proto to tu máme rádi. Z naší trasy jste si jistě všimli, že nevymetáme jen nejznámější plážové oblasti a od toho se taky odráží cena. V Thajsku už jsme toho zažili a viděli hodně a tak bude těžké se o to svámi podělit v kostce, ale pokusím se!

Phuket

Phuket se dá rozdělit na dvě části. Phuket město a pláže. My jsme se ubytovali ve městě a na pláže si občas zajeli. Není to tam špatné, ale jsou to takové Karlovy Vary … ano, všude miliarda Rusáků. Vzpomínáte na Vietnamský Nha Trang? Tak tohle je Thajská obdoba. Kata a Karen pláže jsou v celku pěkné a pokud snesete azbuku všude kolem vás tak se to tam dá užít.

Na druhé straně Phuket town je historické město jehož architektura je dost ovlivněná tou portugalskou a tak v historické části města najdete směs portugalských staveb s Thajskými palácemi. 

centrum Phuketu se hemží stavbami ovlivněnými Portugalskou architekturou
historické centrum Phuketu

V okolí se ještě dá vidět Big Buddha, Monkey hill a velké markety plné výborného thajského jídla.

Big Buddha
Monkey hill
na motorce se z Phuketu dostanete snadno k plážím i chrámům
nebo můžete využít místní dopravy – songthaew

Krabi

Na Krabi jsme se dostali minibusem přímo z centra Phuketu. Stačilo ráno zajít na místní autobusák a koupit lístek za 140 Bathů a za 3-4 hodiny jste tam. Krabi je celkem rozlehlá oblast tak jsme se opět rozhodli ubytovat ve městě aby jsme měli dobrý výchozí bod. Někdo zvolí spíše letovisko Ao Nang, což je plážové město vytvořené pro turisty kde jsme byli jednou se podívat a bylo nám z toho co jsme viděli dost nevolno takže jsme rádi že jsme zvolili Krabi město. 

Město bylo super co se týkalo různých marketů, to jsme si užili snad nejvíce z celého Thajska. Jinak se ale všude muselo dojíždět. Z nejzajímavějších míst co jsme v okolí navštívili se jedná o následující:

Railay beach. Ikonická malebná  Thajská pláž, kterou znáte z katalogů a pohledů. Dá se tam dostat lodí z přístavu, 150 Bahtů za osobu v jednom směru takže celkově 600 bahtů za výlet. Líbilo se nám tam moc a jeli jsme dvakrát.

na cestě na Railay beach
přístav
Railay pláž jako z pohlednice

Tiger Cave. Posvátná buddhistická svatyně s otisky tygřích tlap se nachází nedaleko Krabi townu. Dostupné jak autobusem, tak na motorce. Pokud máte fyzičku, můžete se vydat na úplný vrchol k jehož dosažení budete muset zdolat 1237 schodů, množství opic v cestě a přetížení 278 metrů. V tom horku to není nic lehkého a my to šli asi hodinu a půl. Potili jsme se u toho hrůzným způsobem až Petr odvařil foťák, co nesl v ruce. Nahoře vás čeká pitná voda a krásný výhled. Pokud po zdolání hory ještě nemáte dost, můžete po sestoupení pokračovat do vedlejšího chrámu, kde jsou vidět obydlí buddhistických mnichů.

Na vrcholu Tiger Cave
a začínáme klesat

Národní park Hang Nak. Dragon Crest. Další místo úmorného stoupání junglí, ale výsledek stál za to. Krásné výhledy na okolní hory a spousta flory a fauny k obdivování. Toto bylo fyzicky ještě náročnější než Tiger Cave. Po cestě dolů mě začalo bolet koleno a už jsme mysleli že mě bude muset Petr snést (k jeho velké radosti), ale dala jsem to.

Na vrcholu Dragon Crest
národní park Hang Nak

Chiang Mai

Do Chiang Mai se dá za rozumnou cenu letět, s nízkonákladovou AirAsia za pár dolarů, nebo se dá jet nočním vlakem z Bangkoku, nebo super luxusním busem z Bangkoku. Fianančně v tom není skoro rozdíl.

Chiang Mai je uloženo v horách a v poslední době se jedná o oblíbené místo kde strávit důchod jak mezi Australany, tak Američany. Také je vyhlášené mezi digitálními nomády a po městě je spoustu co-worků kde se tito lidí scházejí, pracují atd. Petr tu byl měsíc sám, kdy jsem byla na Vánoce doma v ČR a pak jsme tu byli ještě přes měsíc spolu. I přes mojí původní nechuť se tu zdržovat tak dlouho (není tu moře), jsem si Chiang Mai nakonec oblíbila. Život tu je hrozně jednoduchý a šíleně levný. Mimo jiné je to super místo na:

Navštívení Doi Su Tep. Chrám uložený v horách kam si to musíte vyšlápnout. Vzhledem k tomu, že tam nejsou tak šílené teploty to není až tak nereálné jak se může zdát a místo to bylo pěkné.

po cestě k Doi Su Thep
po cestě k Doi Su Thep
na vrcholu

Elephant Sanctuary. Z celého Thajska máte největší možnost eticky navštívit slony zrovna tady. Jak k tomu dojít, o tom bude další článek.

bahení lázně
na vycházce s kámošema

Škola vaření. Kdo by nemiloval Thajskou kuchyni? My teda rozhodně a tak jsme taky jedno odpoledne věnovali škole vařené těchto pochoutek. Nejdříve jsme věe potřebné nakoupili na místním trhu a pak u milé paní doma z toho uvařili každý tří pochodové menu. Mňam!

stůl připraven
naše parta kuchtíků

Chiang Rai

Do Chiang Rai jsme se dostavili po prodloužení našich thajských víz v Barmě. I když vám jméno Chiang Rai nic extra nemusí říkat, po shlédnutí fotek si určitě vybavíte že jste podobné obrázky už určitě viděli. Bylo to hezké město se zajímavou historií, skvělým nočním marketem a úžasnými chrámy.

Wat Rong Khun. Přesně tohle jsme měla na mysli, když jsem psala že jste to už určitě někdy viděli. Tento bílý buddhistický chrám je zajímavý nejen svým vzezřením, ale taky hodně originálními malůvkami uvnitř. Njadete tu Supermana, Jacka Sparrowa, Avengers a podobně. Místní umělec Chalermchai Kositpipat se tu opravdu vyřádil, a stále řádí, jelikož komplex ještě zcela není dokončený. Můžete se zajít podívat i na jeho fantasmagorické obrazy do galerie opodál.

bílý palác je tak bílý a třpytivý až oči přecházejí
u vstupu jsou vidět ruce z pekla

Wat Rong Seur Ten. Jestli se vám líbil bílý chrám, v Chiang Rai je i modrý (dokonce i černý, ale ten jsme vynechali, vypadal moc depresivně ha). Krása střídá nádheru a nebudete se moci vynadívat. My místo navštívili před západem slunce a barvy byly o to víc fantastické.

u vstupu do modrého chrámu
Modrý chrám

Sukhotai

V Sukhotai jsme se zastavili po naší cestě z Chiang Mai do Bangkoku. Není to zdaleka místo které by bylo na typickém seznamu cestovatele do Thajska a přes to bylo dechberoucí. Nejvíce jsou na Sukhotai zajímavé ruiny starodávného města, které jsou mnohými považovány za thajskou odpověď na Kambodžský Angkor Wat. Po historickém městě je nejlepší se pohybovat na kole, nebo se nechat vozit tuk-tukem. 

Sukhotai historické město
Sukhotai historické město
Sukhotai historické město

Bangkok

Hlavní město Thajska a naše častá základna pro vyřizování věcí spojených s Australským PR nám čím dál tím víc přirůstá k srdci. Je to město kde najdete historii ale i modernu, nespočet street foodů, úžasné markety a hodné lidi. V Bangkoku se navštěvují hlavně buddhistické chrámy, popřípadě královský palác. Nám přišly nejzajímavější Wat Traimitr Witayaram Worawihan (chrám kde je Buddha vyrobený z 550kg zlata), Wat Pho (obrovský ležící Buddha) a Wat Arun (chrám obložený miniaturními dlaždičkami lesknoucí se na slunci).

Buddha z 550kg zlata
obrovský ležící Buddha v Wat Pho
Wat Arun

Když jste v Bangkoku, máte taky jedinečnou šanci prozkoumat místní matkety, Flower market se určitě bude líbit všem ženám a na Chatuchak, největším marketu v Asii, nakoupíte všechno od ponožek přes lžíce až k obrazům.

Flower market 
Flower market

Pokud budete hledat schlazení po úmorném horku, můžete taky navštívit několik z úžasných parků Bangkoku. Překvapí vás tím jak jsou skvěle udržované a čisté. Naše nejoblíbenější jsou Wachirabenchathat park a Lumphini park.

Lumphini park
Wachirabenchathat park

Po Bangkoku se dá levně a celkem pohodlně cestovat místní autobusy, které vám dokonce ukáží google maps. Pokud budete mít štěstí, přijede moderní klimatizovaný bus (cesta s ním stojí do 20B), pokud ne, přijede bus bez okýnek, kterému říkáme cabriolet (cena 8B), bude to sice trochu teplejší, ale o to víc dobrodružnější cesta.

Doprava v Thajsku

V celém Thajsku funguje dobře jak doprava autobusy, vlaky i menšími vany. Obyčejně stačí skočit na místní autobusák nebo vlakáč a kopit jízdenku tam. Pokud potřebujete koupit jízdenku na delší trasu je lepší se stavit dříve. U vlaků se liší tři třídy, přičemž třetí je obyčejně bez klimatizace a nejlevnější. Za několik málo bahtů ale ujedete velké vzdálenosti. Místní to mají mnohdy zdarma nebo jen za almužnu. Ve větších městech funguje MHD ve formě songthaew busů (Phuket, Pattaya, Chiang Mai…). Tuk-Tuk nepoužíváme, je to jeden ze způsobů jak vás místní oberou o vše co máte. Pokud nemusíte, nejezděte s nimi, ale raději taxíky, pokud souhlasí zapsnout si taxa metr.

Jídlo v Thajsku

Kdo v Thajsku nejí street food, ten velice prohloupí! Thajská kuchyně je jedna z našich nejoblíbenějších, proto jsme taky podstoupili školu vaření. Ráno jde zakoupit snídaně od pouličních prodejců a večer se obyčejně jde na trh, kde se to hemží možnostmi. Oběd je vždycky trochu obtížnější sehnat, ale dá se. Určitě stojí za vyzkoušení tradiční nudlový pokrm Pad Thai, Pad See Eaw, vynikající dezert mango sticky rice, kdejaké nudlové polévky nebo kari a potom jídlo tradiční v oblasti, kde se nacházíte, jako např. khao soi, tipické pro sevrní část Thajska.

vegetariánské khao soi
Pad Thai
vepřové maso od kosti, také velmi populární
Mango sticky rice
banánové palačinky

Thajsko milujeme z mnoha důvodů, lidi jsou skvělí, pláže krásné a jídlo vynikající! Kdo by to tu neměl rád? 

Co vy, byli jste také? Nebo plánujete?

Vaše Martinka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *