Sloni v Thajsku eticky

Slon Asijský má domov mimojiné i v Thajsku. Je tedy pochopitelné, že pokud cestujete do Thajska, budete chtít slona vidět. Zatímco ještě pár let zpět platilo že kdo v Thajsku nejezdil na slonovi jako by nebyl, dnes už se začíná pomalu ale jistě dostávat do podvědomí cestovatelů i turistů etické cestování.

Jakákoliv vaše aktivita, která zahrnuje zvířata by měla být citlivě promyšlena a měli byste k ní přistupovat informovaně. Nemusí se jednat jen o slony v Thajsku, ale dám vám i příklad třeba cibetkové kávy na Bali. Cibetka je malé roztomilé zvířátko, které požívá listy kávovníku. Ty poté vyloučí a z nich se dělá slavná cibetková káva. Lidé vám řeknou, jak si tyto zvířátka krásně běhá po lese, občas se vykadí a trus je potom potichu sebrán na kávu. Pravdou ale je, že jsou cibetky drženy v extrémně malých klecích a šílených podmínkách kde je neustále cpou a cpou tím kávovníkem aby co nejvíc vylučovaly a oni mohli dělat kafe pro turisty. 

Podobné je to se slony v Thajsku. Je to nechutný business, který každý turista, který hópsne na chudáka slona nevědomky podporuje. 

Zlomení duše

Phajaan, neboli zlomení slona je proces, kterým mahut postupně přiměje slona k podrobení se lidem. Mladá slůňata jsou odebrány matkám, připoutáni ke sloupům, nebo uvězněni v malých prostorech. Tito sloni jsou pak pravidelně mučeni háky a tyčemi, je jim odpírán spánek a jídlo dokud nedojde ke tzv. zlomení ducha. Tento proces má v Thajsku dlouhou tradici a je dost možné, že i ten slon, na kterého jste třeba vy nebo vaši známí sedli si něčím podobným prošel.

tenhle chudák vozil turisty v Ayutthaya. Bylo 39 stupňů a mahut ho neustále píchal bodákem a šlapal mu po uších. Tohle chcete?

Zdraví slonů

Ačkoliv se vám může zdát, že sloni jsou ohromná zvířata, a na svých zádech vás snad ani nemohou cítit tak právě opak je pravdou. Sedačka, kterou mají sloni na svých zádech uveze většinou 2-3 lidi, bez váhového limitu. Takto chodí několikrát denně a ta sedačka samozřejmě vytváří třením praskliny a puchýře (které se pouze přidají k bodným ranám od mahutů), které infikují a jsou těžce léčitelné. Chodidla slonů jsou sice zvyklá na rozpálenou zem, ale určitě ne na rozpálený beton či asfalt v okolí chrámů při 35+ stupňovém teple. I chodila tak mohou být velmi těžce poraněna. 

Podmínky pro život

Sloni využíváni pro turismus jsou převážně drženi v řemenech u kůlů, kde se nemohou moc hýbat, nemají dostatek potravy a mláďata nejsou s matkami. Sloni jsou velice společenská zvířata a tím, že nemůže být rodina pohromadě velice trpí. Mnohdy (mluvím z vlastní zkušenosti) jsou navíc přivázani na přímém slunci a na vyhřátém betonu bez možnosti se schovat do stínu. Na slonech můžete vidět poranění způsobena hákami, jimiž je mahutové ovladají. 

Proč?

Otázkou tedy zůstává, proč je o toto kruté turistické potěšení stále zájem? Určitě v tom hraje jistou roli nevědomost. Hodněkrát jsme se v Thajsku setkali s lidmi, kterým prostě nedocházelo co dělají. Dostanou od svého cestovního agenta list s top 10 věcmi co dělat a slepě ho následují. Není to tak dávno, co jsme potkali dva Američany, kteří nám vyprávěli o Tiger Kingdom, což je takové další ohavné místo, kde drží zfetované tygry v zajetí, aby si s nimi turisti mohli dělat fotku. Nechápali jsme co nám to vůbec vykládají. Ptala jsem se jich potom proč na takové místo chodí a vysvětlila jakou hrůzu svým chováním podporují. Byli neuvěřitelně překvapení.

Je smutné, že v dnešní době, kdy máme veškeré informace vlastně instatně dostupné, nejsme stále schopni věnovat svůj čas přípravám na cestu. Opakuji, že k jakékoliv aktivitě, která zahrnuje zvířata musíte přistupovat obezřetně. Zjistit si informace aby jste věděli co svými penězi podporujete.

U Tiger Kingdom se nabízí otázka; Proč ti tygři vůbec nereagují na to, že je držím za ocas? Proč se skoro nehýbají? Není tohle trochu divné? A to samé se dá aplikovat na business se slony. To tomu slonovi nevadí, že stojí celý den na slunci bez vody? Není trochu podivné že ten příjemný mahut má v botě schovaný ostrý hák? 

Myslím si, že kdyby si každý předem položil tyto otázky, změnil by názor na vození se na slonech. Nějaké vlaštovky už se nacházejí i v moderním světě jako například hashtag #noriding na Instagramu. Pokud si koupíte nové průvodce Lonely Planet tak taky uvdíte upozornění že „My v Lonely Planet důrazně doporučujeme cestivatelům nepodporovat krutý business jízdy na slonech“.

Jak z toho ven

Zajímají vás sloni a chtěli byste je v Thajsku alespoň vidět bez toho aniž byste podporovali krutý business? Dobrá zpráva je, že můžete mít sloní zážitek i eticky. Stejně jako my. Když jsme byli v Chiang Mai, strávila jsem dlouhé dny pročítáním a hledáním informací o tom, jaké místo navštívit aby to bylo 100% eticky. Pročítala jsem tisíce recenzí a hledala v nich jedinou zmínku o hácích, tyčích nebo jízdy na slonech. Pokud jsem našla, okamžitě jsem společnost vymazala z hledáčku. 

Neklesejte na mysli, jde to, jen to stojí trochu vaší energie! A pozor, některá nejznámější sanctuary musíte booknout i několik měsíců dopředu.

Naše zkušenost

Nakonec jsme vyrazili strávit náš den s Dumbo Elephant Spa. Rozhodli jsme se strávit se slony půl dne. Mějte na mysli, že pokud se jedná opravdu o etické sanctuary, cena bude vyšší. Nás to stálo víc než měsíční nájemné bytu v Chiang Mai (cca 1700 kč za jednoho). V tomhle kempu mají slony které byly osvobozeni z cirkusů, otročnictví atd. Měli tam i jedno slůňátko, 400 kilové. 

snack
někdo je rád že  nás vidí!
koukej co jsem ti uvařila

Jednalo se o malý rodinný kemp uprostřed ničeho, kde sloni měli řeku, les, bahno i vodopád. Náš den se skládal z připravování jídla pro slony, krmení, nenucené interakce se slony, vycházky se slony, bahenní koupele a koupání v řece atd. Celý den jsme nedělali nic co by sloni sami dělat nechtěli a tak to bylo správně. Ellie, slůňátko si oblíbila Peťu a pořád na něj dorážela a to až tak až ho schodila ze stráně! Se mnou se zase chtěla mazlit ve vodě, ale bohužel mě svoji vahou přitiskla ke kameni a odřela mi zadek 🙂 Naše skupina byla malá a všichni jsme měli stejné oblečení aby jsme sony zbytečně nerozptylovali. Náš průvodce mluvil anglicky a řekl nám o slonech zajímavé věci, vysvětlil co sloní pohyby znamenají a jak se k nim chovat i o tom, co mají zrovna tihle za sebou. 

Ellie a Péťa, kámoši jak hrom
na procházce

Z celého dne jsme měli dobrý pocit a hlavně úžasné zážitky. Snažíme se tak informovat ostatní cestovatele o tom, že etická místa jsou. Existují dokonce i místa kde pouze trávíte se slony den a nemáte žádný fyzický kontakt. Jenom je potřeba trochu hledat!

bahno, to je moje

Vaše Martinka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *