Singapore, 2019

3 dny

220 AUD nebo 3540 Kč

Singapur jsem si doslova vydupala u Petra. Dlouho už jsem se tam chystala a táhlo mě to tam jako magnet. A protože jsme měli štěstí na letenky se singapurskou Scoot, tak se taky zadařilo a mohli jsme se tam, i když jen na pár dní zastavit. Singapurský dolar je více méně úměrný tomu Australskému a tak pro nás návštěva byla ve srovnání s ostatními kouty Asie drahá. Proto jsme se snažili vytěžit maximum z našeho času tady.

Singapur je stát ve státě podobně jako Monaco a Vatikán a samostatně stojí teprve od roku 1965. Jeho název vlastně znamená Lví město. I přesto, že leží mezi Malajsií a Indonésií, Singapur není zrovna srovnatelný s ostatními Asijskými městy. Je tu čisto, mluví se tu anglicky, je to tu moderní a lidé jsou zdraví. Singapur patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa a tak pro nás pobyt zde po dlouhém čase v Asii byl jako cesta do budoucnosti 🙂

ArtScience Muzeum

Zajímavosti

  • Žvýkačky jsou zakázané. V celém Singapuru nenajdete jedinou žvýkačku. Nekoupíte ji v žádném krámě a pokud žvýkáte svoji, hrozí vám pokuta. Jediný způsob jak získat legálně žvýkačku je na lékařský předpis. Proč? Je to všechno o pořádku. Udržet město čisté je jedním z hlavních cílů. Podobně je zakázáno jíst a pít v místní hromadné dopravě.
  • Singapur má nejvíce milionářů na světě. Jedna ze šesti singapurských domácností disponuje jměním v hodnotě přes 1 000 000 USD.
  • Singapurci jsou nejrychlejší chodci na světě. Jejich průměrná rychlost běžné chůze (do práce, na metro atd.) je 6.15 km/hod! Překvapující, ale dá se to připočíst k jejich zrychlenému a nabitému životnímu stylu.
  • Nejznámější hotel v JV Asii se nachází v Singapuru. Jmenuje se Marina Bay Sands, má střešní infinity bazén a noc vás vyjde od 8 000 kč.
  • Singapurci se dožívají nejvyššího věku ze všech lidí na světě. Průměrně 84.8 let!
  • Roční průměrná teplota je kolem 31 stupňů! Vlhkost stoupá až k 96% a je šílené horko. Největší, co jsme zatím zažili. 
  • Singapurské letiště Changi se pravidelně umisťuje na prvním místě jako nejlepší letiště na světě. Najdete tu zahrady, kino, herní konzole, masérská křesla nebo taky třeba bazén a vodopád. Naprostá většina ze zmíněných je zdarma k užívání.

Zajímavá místa 

Marina Bay Sands a Supertrees

Singapur oplývá futuristickými stavbami. Už zmiňovaný hotel Marina Bay Sands je jednou z nich a nelépe je vidět z protějšího parku Gardens By the Bay, kde naleznete další světový unikát, a to super stromy. Ve dne je procházka po městě hezká, a velice horká ale za to v noci, když je vše osvětleno, to je teprve paráda! V areálu hotelu je luxusní nákupní centrum, kde mají dokonce vlastní benátky – řeku s loďkami. 

Benátky v nákupním centru, v Singapuru žádný problém

Super stromy stojí v parku od roku 2012 a jsou různě vysoké, mezi 25 a 50 metry. Struktury jsou sice betonové, ale už nyní porostlé několika druhy rostlin a domovem několika druhů živočichů. Jsou protkané vyspělou ekologickou technologií která simuluje ekologickou funkci živých stromů podobnou fotosyntéze. Shraňovaná solární energie se pak využívá k osvětlení, muzice apod. Projít mezi stromy se můžete stezkou korunami stromů, ověem pouze za dobrého počasí. 

Supertrees v noci

Hotel Marina Bay sands

Little India a Kampong Glam

Stejně jako v Malajsii, i v Singapuru je hodně Indů a hinduistické kultury. Hezké hinduistické chrámy se nachází kolem črvti Little India, stejně jako markety a malé obchůdky kde seženete za levno skoro všechno.  A samozřejmě se to všude hemží barvama.

Little India
Little India

Kampong Glam je stará čtvrť, dříve před osamostatněním Singauru obývána hlavně muslimy z Malajsie. Dnes zde můžete obdivovat mešitu Masjid Sultan a dát si kávu na proslulé Bussorah Pedestrian Mall.

Kampong Glam

Botanická zahrada 

Nedaleko centra se na 74 ha půdy nachází botanická zahrada Singapuru. Botanickou zahradu rádi navštěvujeme kdekoliv na světě. Není to nikdy tak jako u nás v Čechách, že máte pár rostlin ve skleníku a malou zahradu venku. Ve světě dosahuje botanická zahrada úplně jiného charakteru. Jedná se často o obrovské zelené parky, kde člověk najde exotické rostliny a místa k odpočinku. Vzpomeňte třeba na botanickou zahradu v Sydney. 

Botanická zahrada v Singapuru
Botanická
a pořád botanická
Autonomní sekačka v botanické, zrovna dokuje

Michelin star jídlo

Kde jinde se vám podaří dát si jídlo s michelinskou hvězdou za pakatel? U Hawker Chana v China town si můžete objednat jídlo které bylo oceněno michelinskou hvězdou za cca 85 kč a to kdyby byl otevřen jeho stánek tak tam by to stálo ještě polovinu. Já jsem ochutnala jen rýži, ale Peťa byl spokojenej, ale prý bych to taky takhle uvařila 🙂 Dokonce jsme měli štěstí a pana Chana v restauraci osobně potkali.

v restauraci hawker Chan
a tady je ten zázrak za 85 kč

Sentosa Island 

Ostrov Sentosa je takové umělé zábavní centrum pro Singapurce. Najdete tu Hollywood studia, musea, akvarium, lanovku, vodní park i uměle vytvořenou pláž. My jsme se sem vydali hlavně kvůli té pláži, i když byla uměle vytvořená a nic moc, ale potřebovali jsme se někde schladit. Navíc navečer jsme tu chtěli vidět light show. Celý ostrov je takový lunapark. Všude lidi, atrakce a zábava. A to by nebyl Singapur aby jste museli jít po mostě zpět na pevninu pěšky….máte tu jezdící pásy 🙂

pláž na Sentose
jezdící pásy na ostrov Sentosa

Světelné show

Navštívit a zažít světelnou show v Singapuru je must! Kolem dokola centra Singapuru je jich hrozně moc na výběr a každá je něčím jiným zajímavá. Každá je navíc ZADARMO.

Nejznámější je samozřejmě ta na superstromech v Gardens by the Bay. Začíná tu každý den v 7:45 a 8:45 večer. Trvá cca 15 minut a je naprosto unikátní a krásná. Hudbu k show pravidelně obměňují a je to právě po setmění kdy krása stromů opravdu vynikne. Pokud půjdete na tu show od 7:45 tak ještě stihnete další světelnou show Spectra v Marina Bay. Ta začíná v 8, 9 a 10 večer a trvá 15 minut. Pro mnohé je tahle světelná show tou nejhezčí ze Singapuru. Další světelná show je na ostrově Sentosa, a nutno dodat že o téhle se moc neví, i když získala několik ocenění. Dostavte se na nábřeží Sentosy u mostu, který spojuje ostrov s pevninou a v 8:00 večer to začne. Jedná se o romantický tanec dvou pelikánů doplněný mechanickými prvky které vás mile překvapí.

světelná show u supertrees
světelná show u supertrees
Spectra show v Marina Bay
Sentosa crane dance
Sentosa crane dance

Kdybych měla já zhodnotit, která show se mi líbila nejvíce, byla by to určitě ta u stromů a na Sentose.

Doprava v Singapuru

Singapur má celkem hustou síť metra, která nese pro nás zajímavé jméno SMRT 🙂 I když je tahle doprava dost drahá, stojí asi stejně jako v Sydney, vyjde pořád na nejlevnější způsob cestování po ostrově. Zastávky metra jsou dokonale čisté, je tam ticho a klimatizace. Vlaky jsou většinou autonomní, takže jezdí samy bez řidiče. Navíc mají super cool karty, moje je s Marvel hrdiny.

Vítejte ve smrti 🙂
nástupní stanice 
ve vlaku co nikdo neřídí

Jídlo v Singapuru

Restaurace jsou v Singapuru dosti drahé, ale najíst se dá v pohodě u hawkers stalls, pouličních stánků. V China town jich je dosti, ne jen mistr Chen, ale podle google map je najdete prakticky všude po městě. Stánky jsou pravidelně kontrolovány hygieniky a podle známky (A je nejlepší), kterou mají vystavenou se můžete i přesvědčit jestli to na dobré úrovni.

hawker stall, tenhle teda kvalita B v pravém horním rohu

Do Singapuru se chci určitě ještě podívat, ale až nebudeme na tak utáhnutém budgetu abychom si mohli taky užít trochu toho luxusu. Pro zatím jsme ale byli nadmíru spokojeni, stihli jsme toho za těch pár dní opravdu dost, vlastně vše co jsme si naplánovali. I když jsme u toho z tho vedra málem vypustili duši. 

Co vy a Singapur? Líbí se vám architektura? A co říkáte na místní zákony? 

Vaše Martinka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *