Kalkulace nákladů na pobyt v Austrálii

Dnes se podíváme trochu podrobněji na jednu z nejdůležitějších věcí a to konkrétně na kalkulaci nákladů na pobyt v Austrálii. Pročetl jsem již mnoho blogů týkající se Austrálie, ale nikde se moc neuvádělo to, co je pro většinu to nejdůležitější a to jsou PENÍZE a trochu podrobnější kalkulace výdajů na pobyt. Ano bohužel samotné nadšení nestačí 🙂 Náš finanční plán bude vycházet z předpokladu, že prvních 9-10 měsíců strávíme v Austrálie studiem angličtiny a po této době se rozhodneme, zda zůstaneme dále či nikoli.

Původní úmysl odjet na partnerská víza jsme zamítli a rozhodli se, že odjedeme na 2 individuální víza, které bychom si po cca 9-10 měsících studia chtěli změnit na partnerská. Výhody partnerských víz jsou zřejmé (nižší počáteční finanční náklady, více volna a větší flexibilita při hledání práce), ale my do Austrálie odlétáme s tím, že bychom tam v případě, že se nám bude líbit chtěli zůstat, takže jazyková vybavenost je pro nás stěžejní a pro nás cílová úroveň IELTS 7.0 zatím na míle vzdálená, takže první měsíce chceme oba studovat jazykovou školu + samozřejmě u studia pracovat, potom bychom až uvažovali o změně víz na partnerská. Takže první a zároveň největší položku kalkulace činí náklady na jazykovou školu na 9-10 měsíců, s tím související poplatky za studentská víza, zápisné a pojištění OSHC na dobu studia. Nezbytné jsou jednosměrné letenky do Sydney (zatím se tak rozkoukávám, ale zatím se mi nejvíce líbí nabídka od British Airways v kombinaci s leteckou společností Qantas) + nějaké ty poplatky za další zavazadla. Po příletu do Sydney bychom si pak chtěli koupit nějaký dopravní prostředek kvůli práci, výletům do okolí a obecně k rychlejším přesunům. Zatím to vidím na nějakého scootera, ale možná nakonec skončíme u nákupu auta, oboje má své pro a proti … 🙂 Co se týče ubytování, chceme si ho na 2 týdny předplatit od agentury a během této doby najít něco jiného, takže bude nutné složit ubytovací bond (většinou cca 2x týdenní nájem). Dále nikdo neví, kdy si najdeme práci, takže budu počítat s rezervou na výdaje na první cca 3 měsíce pobytu (cca 120 000 Kč) ve kterých pak budou zahrnuty pravidelné měsíční výdaje jako je: doprava, ubytování, jídlo a další ….

 

Kalkulace nákladů
letenky 2x jednosměrná + 2x zavazadlo navíc 42 000 Kč
studentské vízum (2x 440€) 22 000 Kč
zápisné na školu (2x 300$) 12 000 Kč
jazykovka s prázdninami 9-10 měsíců (2x 30 týdnů) 204 000 Kč
OSHC (2x na 10 měsíců) 16 000 Kč
peníze do začátku (cca 3 měsíce pobytu) 120 000 Kč
ubytovací bond (2 týdenní pro 2) 13 600 Kč
peníze na koupi scooteru (nebo kola) 50 000 Kč
Celkem 479 600 Kč

 

Přibližná kalkukace měsíčních nákladů vypadá následovně (jedná se pouze o hrubý odhad). Největší položkou je samozřejmě ubytování, doprava v Sydney není zrovna z nejlevnějších, proto jsme se rozhodli, že koupíme scootera možná auto, uvidíme).  Při cenách benzínu cca 1,5$ za litr se toho dá nalítat celkem dost (inspiraci co se týče koupě scooteru  jsem čerpal ZDE).

 

Odhad měsíčních nákladů (Počítáno na Sydney na 1 osobu)
studijní materiály $30.00
mobilní telefon $25.00
ubytování (cca 170$ /w) $731.00
stravování (cca 50$) $215.00
ostatní $100.00
doprava (moto) $50.00
Celkem za měsíc $1,151.00

 

Rozpočet není úplně dokonalý, ale snažil jsem se v něm zohlednit veškeré větší položky, které Vás asi mohou při cestě do Austrálie potkat. Zajímavé pak bude spíše srovnání jak se lišily skutečné náklady od očekávaných. Každý si pak může tento propočet uzpůsobit podle jeho aktuální situace a případně si spočítat velice důležité CashFlow (to je již hodně individuální věc závisející na mnoha faktorech, takže ji zde zatím uvádět nebudu.). Pokud jsem něco pozapomněl, či uvedl zavádějící ceny, podělte se o to se mnou prosím v komentářích 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *