Australská zima – jaká je, jak ji přežít a co dělat

Tak jsem si uvědomila, že jsem vlastně nenapsala nic o tom jak u nás probíhá zima. A vzhledem k tomu, že se mi kupí dotazy na toto téma, tak vás s tou naší zimou trochu seznámim.

V Austrálii máme mnoho věcí doslova opačně a zima je prefektní příklad. Zimními měsíci u nás jsou červen, červenec a srpen. Červenec bývá většinou nejstudenější a v srpnu už to nebývá tak strašný páč už je skoro jaro 🙂 Mnoho z vás nechápe nebo nevěří, že by nám vůbec mohla být zima, vždyť je přece 15 stupňů, to je jako zima? Věřte či ne, 15 stupňů v Austrálii není stejných jako 15 stupňů v Čechách. Vane nám tu v zimě celkem studený vítr od oceánu, navíc vlhkost je tu o dost větší než doma, proto třeba teploměr ukazuje 15, ale cítíte třeba jakoby bylo 10. Navíc, v mnoha částetch Austrálie, včetně Sydney, neexistuje taková věc jako je zateplení, nebo topení. Okna jsou například jedno tabulové, nebo taky třeba žádné – to není vtip, v našem bytě na Bondi jsme v koupelně a na záchodě měli jen mřížku a to bylo vše. Spousta oken a dvěří navíc nedoléhá, takže všude profukuje. Není tedy výjimkou, že doma máte většinu času buď stejnou zimu, ale často spíše ještě větší zímu než venku. Spousta lidí to řeší zakoupením přímotopu, ale elektřina je tady dost drahá a tím, co jsem zmínila výše se vám ani byt nepodaří vytopit páč je to teplo hned pryč. Další možností je mít tzv. reverse air condition, což je klimatizace která vám v létě chladí a v zimě vyhřívá. Znovu ale, je to drahá sranda.

„Prosimtě, 15 stupňů přece není žádná zima!“

Nejhorší a nejstudenější zimu jsme měli před dvěma lety. Hodně pršelo, třeba i týden v kuse a hlavně doma jsme měli ještě větší zimu než byla vevnitř. V baráčku byly všude dlaždičky, který to dělali ještě horší. A tím, že jsme bydleli v přízemí tak tam byla ještě větší zima, takže tak 12 stupňů. Na Bondi to bylo o něco lepší, ale pořád byla pěkná „kláda“ protože nám tam skoro nesvítilo sluníčko a bylo to hodně zastíněné stromy.

Konečně, do třetice, letos přežíváme úplně v pohodě. V bytě na Coogee jsme úplně nahoře a krásně nám tam skoro celý den svítí sluníčko. Navíc máme skoro všude koberec a PLASTOVÁ okna což je ohromnej luxus 😀 Spousta lidí ale říká, že letos je zima výjimečná. Skoro vůbec neprší – což není moc dobrý, protože to znamená že bude hodně sucho, je pořád slunečno a jasno a teploty klesly min na 16 jinak ale kolem 20. Ale i tak, mikina a bunda je nutnost.

A co tady teda děláme, když se nekoupme? Aktivit je tu více než dost a rozhodně se nenudíme.

Bushwalking

Víte, že moc rádí chodíme na tracky a různé tůry. V létě to je docela náročné, protože je pařák a vlhko, je nám vedro a znáte to. Zato v zimě je to na pohodě, hlavně na začátku zimy kdy jsou ještě teploty v pohodě a krásně se jde. Letošní zimu jsme byli na Wattamola beach, wedding cake rock, Lane Cove National Park, nově otevřený Malabar walk a rádi taky chodíme do přírodní rezervace u nás na Coogee – Fred Hollows Reserve.

Lane Cove National Park

Wedding Cake Rock

Východy slunce

V zimě je ideální přivstat si na východ slunce. V zimě nám sluníčko zapadá už kolem 5 hodiny odpoledne a vychází někdy až k 7 hodině ráno takže to opravdu není vstávání v půl 5 jako v létě jen abychom viděli východ slunce. Já ho už tak vídám minimálně dvakrát týdně, když vstávám na jógu, ale už jsme taky o víkendu vstali dřív a šli na pláž, výsledek stál vždycky za to 🙂

Východ slunce u nás na pláži

Festivaly

Festivaly se v okolí Sydney dějí skoro nonstop. Stačí si jen najít který vás zajímá nejvíce a dostavit se. Většinou jsou zdarma, ale najdou se i takové za které se platí. Vivid světelný festival, o kterém už jste si tady na blogu mohli počíst se děje vlastně na začátku zimy – přelom května a června. Pak jsou různé další jako třeba festival piva, čokolády a různé mezinárodní. Boat show je vlastně taky takový festival, pokud vás zajímají lodě, nebo přemýšlíte o koupi. Na něm jsme byli loni v Darling Harbouru a pro nás to bylo super, udělali jsme si obrázek a konečně se mohli taky podívat do vnitřku lodí a porovnat.

Vivid 2017

Vivid 2017

Muzea

V Sydney je nespočet muzeí. Hlavní je Australian Muzeum, kde se dozvíte vše co se týče Australské historie, Aboridžinců ale i flory a fauny. Děti jistě ocení, že je tam taky kostra tyranosaura Rexe 🙂 Dále je tu třeba Maritime muzeum, vše o lodích, námořnících a mořeplavcích. Já mám ráda Powerhouse muzeum, které je takové vědecké, sposta všedních věcí je tam zábavně vysvětleno, můžete si vyzkoušet dělat pokusy atd. Moc zajímavá je taky část o vesmíru. Město Sydney má taky svoje muzeum a to Museum of Sydney, kde se dozvíte vše o historii města. Za zmínku taky určitě stojí židovské muzeum Jewish Museum, které jsme navštívili nedávno, ale zanechalo v nás velkou stopu.

Migrování velryb

V zimní období tu migrují velryby. Stačí vyrazit jen někam na pobřeží a určitě se vám poštěstí a uvidíte nějaké obry. Ještě lepší ale je vyrazit na ně na lodi. Exitstuje mnoho společností, které vás vezmou na mořea ještě vám k tomu dají třeba snídani, my takhle už byli takže letos jsme to vynechali a místo toho vzali židličky na pobřeží, dalekohledy a taky to stálo za to 🙂

Migrování velryb letos na pohodu ze břehu

Divadla

Návštěva divadla je taky v zimě ideální. Nemusíte se nikam plahočit ve vedru a nemusí vám být líto být „zavřený“ vevnitř když je venku krásně. Tuhle zimu jsme byli v Opera house, já dokonce dvakrát, a taky jsem byla několikrát v divadle, což bylo super. Věděli jste, že v Sydney je 40 divadel? Je to šílený. Já byla zatím asi v 7. Nejvíc se mi zatím líbilo samozřejmě v Opeře, ale třeba i Capitol theatre je hezké, má takový historický nádech, což se v Sydney moc nevidí.

Tribute show George Michael v Opera house

Opera House

Uvnitř Opera House, Velký sál

Fotbal

V zimě začíná fotbalová sezóna, protože hráči už konečně můžou běhat po hřištích bez strachu, že by zkolabovali vedrem a sluníčkem. V Austrálii je několik druhů fotbalu, AFL Australian Football League, to je Australský fotbal, Rugby league a pak klasický fotbal. Letošní zimu jsme byli na rugby a pak se nám ještě poštěstilo vidět slavný fotbalový team Arsenal na Olympujském stadionu.

Rugby – Roosters

Arsenal v Olympic Park

Nejhorší je mluvit o červenci a sprnu jako o zimě. Pořád máme zažitý, že tyhle dva měsíce jsou přece léto a to se asi jen tak nezmění. Tuhle jsem se bavila se sousedkou a říkám jí že „tohle léto bylo fakt super, skoro nepršelo“ a ona na mě koukala jak na blbla 🙂

To byl jen takový výčet, jak vidíte, je stále spousta věcí co dělat. Rádi se taky po dlouhém létu schladíme, ale ty tři měsíce bohatě stačí 🙂

 

Vaše Martinka

1 komentář u „Australská zima – jaká je, jak ji přežít a co dělat

  1. Vondráčková

    Martinko opet krásně napsáno,už se těším,zda take něco využiju, no bez angličtiny to nepůjde já vim. Blog je úžasný jako ty,nepřestavej psat, diky mamka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *