7 důvodů proč je život u pláže lepší

Od té doby co bydlíme v Sydney tak jsme to vždycky měli na pláž co by kamenem dohodil, v řádu několika minut. Nikdy jsme si neuměli představit žít ve středozemí a muset dojíždět. Když už do Austrálie, tak u pláže říkala jsem Péťovi když jsme poprvé hledali bydlení. No a od té doby co jsme se ale přestěhovali na Coogee tak to máme pěšky opravdu kousíček a prostě za to nepřestáváme být vděční 🙂 Na Bondi to bylo taky sice hezké, ale na náš vkus až moc turistické. Na Coogee je víc cítit taková ta místní komunita a to se nám líbí. V Sydney je hned několik pláží takže je opravdu z čeho vybírat.

Já chodím plavat skoro každý den, před prací, po práci, po párty, o víkendu…no prostě super. Za těch pár týdnů už snad máme nakoupáno tolik co loni za celé léto. I když je pravda, že minulý rok nebylo tak krásné počasí takhle na začátku léta.

Bydlet u pláže má tolik benefitů, že se o to s vámi musím podělit. Rozhodně to není míněno jako provokace, i když někdy nám to ta naše česká povaha prostě tak podá, ale inspirace. Jestli máte rádi moře a jste dobrodružní, třeba je zrovna čas udělat změnu a splnit si sny!

1 Nechte odplavat starosti

Každý potřebuje po práci nebo náročném dni vypnout. Pro mě nikdy nefungovalo nic lépe než voda. Pamatuji si jak jsme doma v ČR večer po dvanáctce v nemocnici plavala v bazénu do večera. Moře/oceán, má prostě výborné účinky na naší mysl, zklidňuje, pomůže vám vyčistit hlavu a ujasnit si myšlenky. Po ranním plavání se cítíte jako znovuzrození, pozitivně naladění a připravení do nového dne. Naopak večer celý den krásně zakončíte vykoupáním a budete zcela zrelaxovaní.

2 Dýchejte zhluboka

Je to tak. Ráno po probuzení otevřete okna, dveře na balkón nebo do zahrady a zhluboka se nadechněte. Pokud bydlíte blízko pláži, ve vzduchu je cítit mořská sůl a přijde vám neuvěřitelně čistý a svěží a jaksi voňavý.

ranní koupání

3 Choďte bosi

Až už jdete na ranní nebo večerní plavání, nechte boty doma. Buďte minimalisté, je to tu povoleno. Plavky hoďte na sebe, ručník přehoďte přes rameno (nezapomeňte klíče od bytu!) a vyražte. V létě většina australanů chodí bosa a to nejen u na pláž ale bosi i řídí, chodí na nákupy nebo šlapou na kole – a nikdo se nad tím ani nepozastaví. Navíc je to super masáž pro chodidla. Já v létě chodím i nakupovat do supermarketu bosa, to se Péťa vždycky trochu stydí. Jediný kam mě zatím nepustili na boso je bzl Bunnings což je něco jako naše OBI, asi z bezpečnostních důvodů.

večerní surf

4 Buďte zdraví

Ať už je to tou solí ve vzduchu nebo zvýšenou vlhkostí, z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že Péťovi zmizel exém, ketrým chudák trpěl docela dlouho. Rýmu, kašel ani větší nachladnutí jsme neměli ani nepamatujeme – ťuk ťuk ťuk. No a kdo se rád otužuje, ten se může koupat celoročně!

5 Buďte v pohodě

Asi to opět souvisí s tou blízkostí k oceánu, ale lidi jsou prostě hrozně v pohodě, uvolnění, usměvaví a fajn. Tohle je podle mě stejné ve všech přímořských městečkách. Lidi souzní s přírodou, chodí na ryby, na procházky po pláži a jsou prostě šťastní. No řekněte, kdy jste naposledy řekli „teda já svůj život fakt miluju“? Já docela často 🙂

západ slunce u La Perouse

6 Užívejte si pestrobarevnou floru a faunu

Papoušky co k nám lítají na snídani už jste slyšeli a taky viděli. A co dál? Klokani se nám tu sice neprohání, ale za to v moři lze spatřit pestrobarevné rybičky, žraloky nebo medúzy. Frangipani je můj neoblíbenější strom, který kvete v létě a má úžasnou vůni. Ráda si jeho květy dávám do vlasů když se vracím domů z pláže. Naopak na podzim kvete Jacaranda a to je teprve podívaná! Celé uličky se zalijí fialovou barvou, nádhera.

cocatoos

někteří se maskují (možná je to lepší)

kámoši u snídaně

7 Žijte zdravě

Život u pláže přímo nabádá  k zdravému živonímu stylu. Je tu spousta míst kam se ráno můžete proběhnout, zacvičit nebo se rovnou přidat na skupinový trénink v booty campu. Většina kavárniček nabízí místo moučníků zdravé řezy bez mouky a cukru, vhodné i pro vegany, kolem pláže najdete spoustu barů kde vám uděljí čerstvý juice z ovoce nebo zdravé smoothie. Já jsem propadla józe a chodím ji cvičit přímo na pláž ve čtvrtek v 6:30 ráno. Věřte mi, že to vstávání za to stojí a nic vás neprobudí tak jak čerstvý slaný vzduch a navíc se krásně protáhnete!

„Petrova“ Bondi beach

Určitě je těch důvodů mnohem víc, ale tak alespoň pro představu jsem vypíchla ty nej. Který bod nejvíc zaujal VÁS?

Vaše Martinka

moje oblíbená Camp Cove

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *