12 důvodů proč odletět do Austrálie

Tak už zase zbývá o nějaký ten měsíc méně do odletu a situace se malinko komplikuje. Moje dlouholetá přítelkyně si již není příliš jista tímto životním rozhodnutím a ještě to bude stát trochu úsilí ji přesvědčit k tomu, aby u svého původního rozhodnutí zůstala. V dnešním příspěvku se chci trochu zamyslet nad důvody, proč do Austrálie odletět. Důvody jsou založeny na faktech či na mých subjektivních pocitech, takže se mohou lišit od Vašich, je to pouze můj aktuální pohled na celou situaci.

 

12 důvodů proč přemýšlet o cestě do Austrálie:
 1. Neskutečně krásná australská příroda
 2. Teplé, slunečné podnebí (podle Wikipedie činila nejnižší teplota teplota, která byla v Sydney, konkrétně v Observatory Hills naměřena +2.1°C). Pro srovnání nejnižší naměřená teplota ve městě ve kterém momentálně žiji činila -26.2 °C.
 3. Příjemní, ochotní, usměvaví a přátelští obyvatelé
 4. Austrálie se podle žebříčku OECD Better Life Index objevuje dlouhodobě jako země s nejlepšími podmínkami k životu na světě (srovnejte si sami http://www.oecdbetterlifeindex.org), zohledňuje se celkem 10 oblastí jako je zdravotnictví, vzdělávání, bezpečnost, příjmy obyvatelstva atd. Z těch 10-ti oblastí je na tom Austrálie 9x lépe než ČR, v 1x případě tomu je pak naopak.
 5. Oceán, tohle hovoří za vše. Pro nás suchozemce neuvěřitelná věc. Vzít si ráno surfové prkno a za ranního svitu si sjet pár vln… po tomhle jsem vždycky toužil
 6. Přibližně 4x větší průměrný plat oproti ČR (samozřejmě je zde vše daleko dražší než u nás)
 7. Golfové sezona je zde po celý rok.
 8. Austrálané jsou neskutečně hrdí na zemi, ze které pocházejí. Jste i vy hrdí na tu svou?
 9. Pro ženy je určitě důvodem větší rovnoprávnost (např. zastoupení žen v parlamentu se pohybuje kolem 30 až 35% a hádejte, kdo je premiérem Austrálie, respektivě premiérkou … ano také žena )
 10. Silná ekonomika. Celá EU včetně ČR se v poslední době potýká s jednou ekonomickou krizí za druhou. ČR otřásají korupční aféry, zvyšování DPH, důchodové reformy a další reformy, které mají zemi stabilizovat … jak dlouho to ale ještě bude trvat, než se dosáhneme úrovně západu? 30 či 50 let ???
 11. Sydney je mnohokulturní město, kde se pořád něco děje. Tady se nudit opravdu nebudete.
 12. Důstojné žití ve stáří. Když se kouknu na současné důchodce, tak jim jejich životy opravdu nezávidím. Až půjdu za nějaké ty desítky let do důchodu, chtěl bych si sám vybrat jak a hlavně kde ho budu trávit, ne jen doma „čekat na smrt“ kvůli tomu, že mi má současná finanční situace nic jiného nedovolí. Australský důchodový systém sice není štědrý jako v některým jiných státech, ale ve srovnání s námi je daleko flexibilnější. Kdo by se nechtěl mít jak němečtí důchodci, že? Kde ale může trávit důchod náš český důchodce?

 A abych zde neuváděl jen klady, uvedu i pár proti argumentů, kde má ČR navrch:

 1. Rodina, kamarádi, známí. Přeci jen je Austrálie malinko z ruky 🙂
 2. Levná zdravotní péče (kvalita je ale už malinko někde jinde)
 3. Historie. ČR má svou historii sahající hluboko do minulosti oproti Austrálii, která je národem, který vznikl teprve v 18. století
 4. Čeština – jazyk, který všichni dobře ovládáme.
 5. Cesta či přestěhování do Austrálie Vás vyjde na nějaké peníze, kdežto sezení doma na zadku máte zadáčo
 6. Pro někoho možná utkvělá představa, že v Austrálie narazí na každém rohu na nějakého jedovatého tvora – pavouka, hada, v moři že na vás čekají žraloci, medůzy čtyřhranky, murény atd. Ano, na tyhle živočichy v ČR opravdu nenarazíte, ale jsou opravdu tak nebezpeční? Na internetu jsem četl statistiku, že 98% Australanů nikdy v životě hada ani nevidělo, v počtu napadení žralokem figuruje Austrálie hned na 2. místě za USA (co se týče smrťáků, pak dokonce na 1.), proto také na těch větších plážích naleznete protižraločí sítě (nejsou úplně dokonalé, ale alespoň nějaká ochrana zde je). Ale je nutno podotknout, že Austrálie má včetně ostrovů téměř 60 000 km pobřeží, to je už pořádná porce !!! Osobně bych měl asi největší respekt z pavouků, možná to bude také osobní zkušeností Jakuba, který to hezky popisuje v tomto článku.
 7. Aby jste mohli v Austrálii zůstat, např. zařídit si Permanent Residency, díky kterému můžete v Austrálii neomezeně pracovat, musíte být dostatečně kvalifikovaní a splnit další kritéria (viz stránky imigračního úřad). Austrálie není tedy pro nekvalifikované lidi !!!
 8. V Austrálii jak všichni víme se řídí na druhé straně, tudíž vlevo

Na závěr pak přidávám velice hezký článek „Australia the greatest country on Earth„. Podělte se se mnou o Vaše důvody, proč ČR, Kanada, Austrálie či jiné země jsou pro Vás ty pravé. Zajímá mě Váš názor … 🙂

[youtube_sc url=“http://www.youtube.com/watch?v=BeJlPmNZ6Ic“]

7 komentářů u „12 důvodů proč odletět do Austrálie

 1. Aussie Autor příspěvku

  Ahoj,
  díky za první koment na blogu, patří ti skvělé první místo 😀
  Golf se snažím hrát, ale přes zimní sezonu z toho člověk vždycky vypadne, tak si myslím, že by bylo fajn hrát v rámci možností celoročně. Jinak se chystáme do Sydney. Ty už v Austrálii jsi, chystáš se nebo jsi byl? 🙂

  Petr

 2. kulda

  Ahoj, s přítelkyní jsme se seznámili před 5ti lety na golfu a doufáme a naším snem je odjet na partnerská víza do Austrálie. Teď už jen našetřit a letíme. Informace sbírám už cca 6 let, ale až po dokončení škol se téma Austrálie dostává na pořadí dne.

  PS: jen se chci zeptat, já počítám, že pro dva lidi, bude stačit 250 tisíc na začátek (vízum, škola, pojištění, letenka, ubytování na začátek).
  Tak jen jak to budete mít vy dva ?

 3. kulda

  já jen, že 480 tisíc jak píšeš mi přijde pro nás dva až moc, když uvážím, že si na to budu muset vydělat sám (bez půjčky, či pomoci rodičů).

 4. Aussie Autor příspěvku

  Ahoj,
  a kdy cca chcete letět? Se tam pak třeba potkáme a rozšíříme trochu českou komunitu v Sydney, co tak čtu, tak se to všechno slejzá ve STAR baru 🙂 Těch 480k je trochu přehnaných, myslím že s 250k vyjdete, zvláště na partnerských vízech. Raději chceme jet s větší finanční rezervou do začátku (kdo ví kdy člověk najde práci) a také si chceme hned na začátek koupit auto nebo spíš motorku, tak to tam je taky zohledněné. My jsem původně zvažovali také partnerská, ale nakonec pojedem na 2 individuální s tím že druhé prodloužení víz by již mělo být na partnerská. Máme to hlavně kvůli angličtině v začátcích a možná také kvůli tomu, abychom se nemuseli hádat kdo bude studovat a kdo ne 😀 Co se týče financí, tak dnes či zítra se budu snažit napsat další článek o rozpočtu 🙂

 5. austrália

  Dobrý deň. A teda tak ste šli študovať, alebo pracovať a dovolenkovať, či cez aké víza ste tam išli, poprípade až je tomu tri roky. Ako ste tam dopadli?

  1. Martinka

   Dobrý den,
   ano, šli jsme studovat – bohužel momentálně pro ČR není jiná možnost jak se dostat do Austrálie. Buď studovat+pracovat nebo jen cestovat bez možnosti práce. Working holiday visa ČR nemá. V současnosti se pokoušíme získat skilled visa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *